k-pax

“K-PAX” to film opowiadający historię Prot’a – pacjenta szpitala psychiatrycznego, który twierdzi, że jest kosmitą i pochodzi z odległej planety o nazwie K-PAX. Doktor Mark Powell uważa, że Prot przeżywając jakiegoś rodzaju traumę, wykreował sobie postać istoty pozaziemskiej. Jednak z czasem, sam zaczyna wątpić w swoją teorię. 

“K-PAX”. Zatrzymany na dworcu kolejowym mężczyzna (Kevin Spacey), który jest podejrzany o nadużycie narkotyków, trafia do szpitala psychiatrycznego. Nikt nie jest w stanie go zidentyfikować, ponieważ nie posiada on przy sobie żadnych dokumentów. Jak twierdzi sam mężczyzna, ma na imię Prot i pochodzi z odległej planety o nazwie K-PAX.

Mimo zastosowania różnego rodzaju leczenia farmakologicznego, mężczyzna nie wyzbywa się swoich urojeń. O pomoc w tej sprawie zostaje poproszony dobrze znany specjalista w dziedzinie psychiatrii – dr Mark Powell (Jeff Bridges). Dr Powell stara się za wszelką cenę udowodnić Protowi, że jego postać jest wykreowanym na wskutek traumatycznych przeżyć urojeniem. Poświęca mu bardzo dużo czasu, zaniedbując przy tym swoje życie rodzinne. Dodatkowo postać Prota, pomaga innym pacjentom oddziału psychiatrycznego, co nie zawsze spotyka się z uznaniem ze strony personelu szpitala.

Mimo iż dr Powell stara się podważyć wiedzę swojego pacjenta, zawsze otrzymuje on od niego zdumiewająco logiczne odpowiedzi i twierdzenia. Postanawia poddać go konfrontacji z gronem cenionych naukowców, którzy specjalizują się w astronomii i fizyce, aby poddać w wątpliwość jego wiedzę. Jednak wyniki tego spotkania okazują się nadzwyczajne. Okazuje się bowiem, że mimo iż wszystkie twierdzenia Prota są niebywałe, to jednak jak najbardziej są one prawdziwe. Dr Powell coraz bardziej zaczyna skłaniać się ku myśli, że być może jego pacjent jest “wyjątkowy”.

Dr Powell postanawia poddać swojego pacjenta hipnozie, aby sprawdzić jakie traumatyczne wydarzenia wywołały u niego te niebywałe zaburzenia osobowości.