bajki z morałem

Bajki z morałem. “Było to dawno, dawno temu, daleko stąd, na pewnej farmie w bardzo dalekim kraju. Pewnego słonecznego dnia, osiołek farmera wpadł do głębokiej studni… 

Zwierze miało dużo szczęścia, ponieważ cudem przeżyło upadek, i to nawet bez jednego zadrapania. Studnia jednak była głęboka, a właściciel nie wiedział jak ma wydostać stamtąd uwięzione zwierzę. Gdy farmer zastanawiał się, co zrobić, osiołek żałośnie ryczał godzinami o pomoc. Farmer zebrał więc najmądrzejszych ludzi z wioski i zapytał ich: “Co mam też czynić?”.

Mędrcy głowili się długo, ale nie znaleźli skutecznego sposobu na wydostanie osiołka z opresji, a ponieważ w studni było mało wody, a zwierzę było już dość stare, to polecili mężczyźnie po prostu zasypać studnię.

W pierwszym momencie właścicielowi trudno było pogodzić się ze stratą osiołka, ale skoro nie było innego rozwiązania, to pomyślał, że trudno i tak musi być.

Mężczyzna zwołał swoich pobliskich sąsiadów prosząc ich o pomoc. Wszyscy wzięli łopaty i zaczęli zasypywać studnię ziemią i śmieciami.

Na początku, kiedy osiołek zorientował się, co się dzieje – zaczął ryczeć przerażony. Jednak po chwili uspokoił się, co zdumiało wszystkich, jednak nikt nie przerywał pracy.

Kilka łopat później farmer zajrzał do studni z drżącym sercem. Jednak widok jaki tam zastał zdumiał go ogromnie. Okazało się bowiem, że za każdym razem kiedy porcja ziemi i śmieci spadała na ośli grzbiet – zwierzę otrząsało się z nich spokojnie, po czym wspinało się na nich krok wyżej.

Kilkadziesiąt łopat później, osiołek był już na wyciągnięcie ręki farmera, który mógł go nawet pogłaskać. Chwilę później zwierze z radością wyskoczyło ze studni, a właściciel cieszył się, że mimo przeciwności losu udało mu się ocalić osiołka.”

Morał:

  • “Kiedy życie będzie zasypywać cię śmieciami i innymi brudami, to sposobem na wydostanie się z dołka jest wsiąść się w garść i zrobić kolejny krok w górę/naprzód. Krok ku wolności…”

  • “Jeżeli ktoś ci mówi, że nie ma rozwiązania na twoją troskę, to oznacza tylko jedno – rozwiązanie po prostu jeszcze nie zostało odkryte. Być może musisz odkryć je sam…”