powietrze

Ten żywioł jest nam niezbędny do życia – każdy nasz oddech tego dowodzi. Bez oddechu nie ma życia. Powietrze przynosi nowe pomysły, rozwiązania, komunikatywność oraz inne spojrzenie na świat. Wiąże się również z intelektem i wiedzą. Obdarza zdolnością analizy i abstrakcyjnego, niezależnego myślenia.

Powietrze ma najlżejszą energię ze wszystkich żywiołów. Jest niewidzialne, niezależne, wciąż się zmienia. Jako że jest niewidoczne, reprezentuje to, co w nas niewidzialne: sny, wizje, myśli. A to właśnie od myśli zaczyna się każdy akt kreacji. Dzięki niemu możemy wznosić się nad ziemią, marzyć.

W odróżnieniu od ziemi i wody, powietrze to żywioł męski: ruchliwy, ekspansywny, popychający do działania, nadający kierunek. To źródło wolności, swobody i inspiracji.

Brak tego elementu powoduje uzależnienia, przywiązanie, sprawia, że tkwimy w schematach, ograniczeniach, pozbawieni wizji.

Powietrze związane jest z klatką piersiową, płucami, gardłem. Zmysły, które mu się przypisuje, to węch i słuch.

Wewnątrz ludzkiego ciała powietrze przejawia się w ruchach mięśni, uderzeniach serca, skurczu i rozkurczu płuc, ruchach robaczkowych jelit. Powietrzem sterowane są wszelkie ruchy centralnego systemu nerwowego.

Do miejsc przyporządkowanych temu żywiołowi należą wieże, lotniska, biura podróży, szkoły, biblioteki i poradnie psychologiczne. Wschód to pora dnia, która jemu odpowiada, a instrumenty to wszystkie dęte, których muzykę warto słuchać w celu równoważenia tego żywiołu.

Jak wzmocnić połączenie z Powietrzem?

Aby wzmocnić w sobie element powietrza, warto znaleźć czas na jakiś mniej praktyczny, abstrakcyjny cel, coś w rodzaju “sztuka dla sztuki”. Taki, który będzie służyć samej naszej przyjemności.

Można też wdychać zapachy, wąchać kwiaty, palić kadzidełka i różne zioła. Także wizualizacja i pozytywne myślenie są zaliczane do „powietrznych” praktyk. Na przykład wizualizacja latania. Również obserwacja ptaków pomaga . Skupianie uwagi na uczuciu wiatru na skórze, który smaga nasze ciało.

Również doskonałym sposobem na kontakt z żywiołem powietrza jest latanie na lotni lub skakanie ze spadochronem, ale to są już sposoby dla odważnych.

 

Źródło: eioba.pl, treningantystresowy.pl, ajurweda-dla-zdrowia.pl