palo santo

Palo Santo – drewno palisandrowe, to rosnące na wybrzeżu Południowej Ameryki drzewo uchodzące za święte. Od wieków jest ono stosowane przez szamanów podczas rytualnych modlitw, ceremonii oraz rytuałów uzdrawiania. Podobnie jak Żywica Olibanowa, czy też Mirra – Palo Santo jest bogate w dotleniające mózg terpeny – związki organiczne takie jak terpinol i limonen. To właśnie dzięki nim Palo Santo posiada swoje cenne, dobroczynne i ożywcze cechy. Pomaga on nam w otwarciu umysłu oraz przynosi spokój i oczyszczenie. 

Pierwsze znane zastosowanie Palo Santo – Świętego Drzewa było odnotowane już za czasów starożytnego Imperium Inków. Zajmowało ono tam znaczące miejsce w medycynie rytualnej. Uważany był przez szamanów i uzdrowicieli za posiadający metafizyczne właściwości oczyszczające ciało i przestrzeń z negatywnej energii.

Palo Santo zyskało swoją popularność dzięki ceremoniom Ayahuasca, utrzymując energię czystą i uziemioną. Jego piękny, ożywczy zapach, podnosi wibracje oraz pomaga nam osiągnąć głębsze połączenie ze Źródłem.

Jednak Palo Santo nie tylko stosowane jest jako kadzidło. Tubylcy przygotowują z niego również nalewki oraz napary, które wspierają układ odpornościowy oraz redukują stany zapalne. Jest to więc drzewo, które znajduje zastosowanie nie tylko na podłożu duchowym, ale i również fizycznym.

Legenda Palo Santo

Istnieje legenda, która opowiada historię powstania Palo Santo. Według niej, kiedy świat był jeszcze bardzo młody i zamieszkany zaledwie przez garstkę ludzi, Cosakait – najcnotliwszy i najbardziej urodziwy z nich, zakochał się w pięknej dziewczynie. Jednak, niewiasta nie odwzajemniała jego uczucia. Chory z miłości Cosakait stracił sens życia. Wkrótce owładnięty głębokim smutkiem zapadł na ciężką chorobę. Kiedy leżał na łożu śmierci złożony gorączką, wielokrotnie nawoływał swoją ukochaną, aby moc zobaczyć ją po raz ostatni. Ona jednak nie przyszła…
„Proszę, powiedzcie mojej ukochanej, że ja nie chcę umierać, ale Yago (Bóg) zabiera mi moje życie. Zawsze będę przy niej. Udekoruję jej głowę pachnącymi kwiatami. Odgonię wszelkie insekty od niej. Nadam smak wodzie, której posmakują jej usta. Pójdę do nieba w aromatycznym dymie podczas ceremonii NAREG. Będę zawsze przy niej i dam jej wszystko o co tylko poprosi…”
Po tych słowach silna gorączka rozpaliła ciało młodzieńca, a on umarł wołając imię swej ukochanej.

Tam gdzie złożono jego ciało, rosło drzewo. Po jakimś czasie zaobserwowano, że nagle nabrało kształtów, rozrosło się znacznie i zaczęło wydzielać słodki zapach. Kiedy zebrano gałęzie leżące pod drzewem i wrzucono do ogniska, zauważono, że pali się jednolitym płomieniem i wydziela niezwykły aromat. To było właśnie Palo Santo, symbol miłości, życzliwości i tęsknoty za niespełnioną miłością. Za jego wysoką wartość i szlachetność plemię Tobas uznało to drzewo za święte i nazwało je Cosakait na cześć młodzieńca.

palo santo

Sposoby użycia Palo Santo

Drewno palisandrowe można używać na kilka sposobów:

1. Można z niego korzystać w formie niepalonej jako odświeżacz. Wystarczy schować je w jakiejś saszetce lub owinąć ciasno sznurkiem, a następnie po prostu pozostawić na szafce, w samochodzie lub wsadzić między ubrania.

2. Drugim sposobem jest palenie drewna w formie kadzidła. Uwalnia to olejki eteryczne i cudowne właściwości drewna. Wystarczy tylko podpalić końcówkę drewienka, a następnie po chwili zdmuchnąć płomień. Dym posiada właściwości oczyszczające naszą przestrzeń z negatywnych energii. Dodatkowo wprowadza spokój i harmonię. Dzięki niemu możesz wprowadzić cudowny, mistyczny nastrój w czasie medytacji lub innych rytuałów. Ponad to jest świetnym środkiem odstraszającym komary i inne insekty.

3. Kolejnym sposobem jest dodawanie drewna jako składnik do naturalnych mieszanek zapachowych.

4. Czwartym sposobem jest wykorzystywanie drewna w kosmetologii lub medycynie (np. przy tworzeniu naparów lub nalewek).

Jak podpalać Palo Santo