ogień

Ogień – to właśnie on organizuje cały cykl przyrody – energia słoneczna jest inicjatorem wszelkich energetycznych zmian na Ziemi. Jego atrybutem jest transformacja.

Ogień to kolejny męski żywioł. Związany jest z władzą, wolą oraz inicjatywą. Jego siła jest ogromna. Działa bardzo szybko, niszczy co niepotrzebne, transformuje. To potężny obrońca. Używa się go do ochrony i wzmacniania.

Kojarzy się go ze słońcem, gwiazdami, płomieniem, także tym płonącym w naszym sercu, ciele… To królestwo namiętności i erotyki, iskra boskości, jaką w sobie nosimy.

Oznacza żywotność ludzkich pragnień, entuzjazm, miłość i żarliwość. Daje radość życia i energię do działania, odwagę i wiarę w siebie. Osoby pozbawione ognia są zimne, pasywne, powolne, apatyczne. Jego niedobór może być powodem wewnętrznej pustki, poczucia niższości.

W ciele człowieka to ogień (energia) jest tym, co związuje atomy molekuł razem. Jest tym, co spala i zamienia pokarm w energię. Tworzy również impulsy nerwowe, uczucia i myśli. Ogień działa w systemie trawiennym, w szarych komórkach mózgu i przejawia się jako inteligencja. Pobudza również odbierającą światło siatkówkę i reguluje temperaturę ciała. Cały proces przemiany materii i system enzymatyczny sterowany jest żywiołem ognia.

Światło, ciepło i barwa – atrybuty ognia, związane są ze zmysłem wzroku. Pora roku, jaką przypisuje się temu żywiołowi to oczywiście lato. Jego porą dnia jest południe, a miejsca mu odpowiadające to pustynie, gorące źródła, wulkany, piece i kominki oraz również sypialnie. Instrumenty odpowiadające temu żywiołowi to instrumenty strunowe. Warto słuchać ich muzyki, aby stymulować w sobie ten żywioł.

Jak wzmocnić połączenie z Ogniem?

Aby uzdrowić związek ogniem, możemy na przykład dotykać nagrzanej skały lub wczuć się w ciepło ciała naszego partnera… Dobrym rozwiązaniem będzie również taniec, ale najprostszym sposobem jest po prostu wpatrywanie się w płomienie ogniska lub świecy. Niektórzy uważają, że regularne stosowanie tej praktyki umacnia więzi z przeszłością i przodkami. Pozwala także wejrzeć w przyszłość.

Z elementem ognia łączymy się również, kiedy wystawiamy twarz i nasze ciało na ciepłe promienie słońca, które ożywiają, oczyszczają i dodają nam energii. Jego moc warto wykorzystać, kiedy rozpoczynamy nowe przedsięwzięcia albo gdy zależy nam na klarowności, przejrzystości oraz wyciągnięciu pewnych spraw na światło dzienne.

Polecana jest również medytacja z wizualizacją. Wyobraźmy sobie ognisko lub dużą świecę przed nami. Wraz z wdechem, wdychamy przez usta do splotu słonecznego energię ognia. Wraz z wydechem, odsyłamy to co ciemne wprost do ognia, a ogień to spala. Poczujmy, że wraz ze zwiększaniem się dawki energii ognia w naszym ciele, który ogarnia wszystkie nasze komórki, spala się w nas wszystko to co negatywne. Wszystko zostaje oczyszczone i nabiera witalności. Ogień ten przenika do naszej aury i postępuje w niej podobnie.

 

Źródło: eioba.pl, ajurweda-dla-zdrowia.pl