istoty opiekuńcze

Często bywa tak, że istoty opiekuńcze kojarzymy wyłącznie z aniołami. Jednak w ezoteryce występuje wiele rodzajów istot opiekuńczych, które chętnie pomogą nam w naszym życiu i codziennych troskach. 

Istoty opiekuńcze – rodzaje oraz ich opis:

# Anioły

istoty opiekuńcze

Pierwsze informacje na temat aniołów możemy znaleźć w Koranie. Znane są również w chrześcijaństwie i judaizmie. Mają być one pośrednikami pomiędzy niebem a Ziemią. Stworzone przez Boga, służą ku Jego chwale. Słowo “anioł” tłumaczone z języka greckiego oznacza “posłańca”. Istoty te nie wcielają się na Ziemi, jednak bywają przypadki, że pokazują się w formie materialnej/cielesnej. Istnieją osoby, które zgadzają się z teorią, istoty, które nazywamy aniołami, są tak naprawdę istotami zamieszkującymi inne systemy planetarne. Kabała oraz różne opracowania teologiczne wyróżniają wiele rodzajów Aniołów. Jako istoty opiekuńcze, mają oni sprawować opiekę nad ziemią, planetami i gwiazdami, a także nad rejonami, nacjami, czy też domostwami. Wierzy się, że każdy człowiek posiada swojego osobistego anioła stróża, który jest jego opiekunem oraz przewodnikiem w codziennym życiu.

# “Święci oświeceni”

istoty opiekuńcze

Są to osoby, które zakończyły już swój cykl reinkarancyjny na Ziemi. Osoby, które doznały stanu oświecenia i odeszły z Ziemi w świętości. Nie jest ważne, czy zostały one uznane za świętych, czy też oświeconych przez jakiś dogmat/religię. Przykładowo należeli do nich, niektórzy jeszcze żyjący mistrzowie duchowi lub Awatarzy, którzy w religiach hinduistycznych byli uznawani za wcielenie jakiegoś aspektu Boga. Natomiast w szamanizmie, za świętych uznaje się duchy naszych przodków. Nasi zmarli bliscy mogą udzielać nam rad lub wspierać nas w naszym działaniu, np. odwiedzając nas w czasie snu. Mogą nawet zostać naszymi opiekunami, ale tylko pod warunkiem, że uda im się wyzwolić z koła karmy.

# “Mieszkańcy innych planet”

istoty opiekuńcze

Są to istoty zamieszkujące inne planety, a nawet galaktyki i wszechświaty. Istoty, które znajdują się na wyższym poziomie rozwoju duchowego niż mieszkańcy Ziemi. Najczęściej nie posiadają ciała fizycznego, a zbudowane z energii ciała energetyczne. Te istoty, które odwiedzają Ziemię, zwykle posiadają humanoidalną postać. W przeszłości, z powodu ich innego wyglądu zewnętrznego, wyższego poziomu rozwoju, czy też zastosowania zaawansowanych technologii – byli oni mylnie uznawani za bóstwa. Te bardziej rozwinięte od nas istoty chcą dzielić się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.

Do najbardziej znanych mieszkańców pozaziemskich cywilizacji należą między innymi : Plejadianie, mieszkańcy Alfa Centauri, Oriona, Kasjopei, a także Maja (Strażnicy Czasu) – dawni Majowie, czy też Alteanie- dawni mieszkańcy Atlantydy.

# Elfy, wróże, wróżki

istoty opiekuńcze

W legendach germańskich są uznawane za jedno z boskich plemion, które zamieszkują Ziemię. To przede wszystkim duchy opiekuńcze świata przyrody, które na przykład zajmują się harmonizowaniem przebiegu procesów biologicznych (np. rozkwitanie kwiatów). Opiekę nad ludźmi sprawują niezwykle rzadko. Charakterystycznie przedstawiane są jako istoty z zaostrzonymi uszami i najczęściej ludzkiego wzrostu. Tylko w tradycji anglosaskiej zostały one pomniejszone i dodatkowo przyozdobione skrzydłami przypominającymi owadzie. Ze względu na swą niezwykłą wrażliwość energetyczną, duchy Ziemi i przyrody bardzo męczą się ciężkimi ludzkimi emanacjami energetycznymi, dlatego też unikają kontaktu.

# Krasnoludki, skrzaty

istoty opiekuńcze

W folklorze zwane także kraśniętami, inkluzami, ubożętami lub podziomkami. Są to niewielkie, istoty opiekuńcze/duszki. Uważano, że pochodzą one z dusz przodków lub zmarłych niemowląt. Charakterystycznie ubrane w szpiczaste czapeczki i kubraczki, chętnie pojawiały się w ludowych wierzeniach słowiańskich, germańskich, a także skandynawskich. Często były dzielone na duszki leśne i domowe. Te drugie za dnia miały chować się pod progiem domu lub za piecem. W nocy, gdy domownicy mieli już spać, wychodziły i dokańczały przerwane przez nich prace. Strzegły także dzieci przed złymi duchami. Według legend, najczęściej ukazują się one właśnie dzieciom, gdyż to one posiadają najczystsze serca.

# Egregory, myślokształty

istoty opiekuńcze

Myśli i emocje jednej osoby materializują się w formie tzw. myślokształtu – na tej samej zasadzie tworzy się także egregor. Jest to istota ze świata astralnego, która świadomie, bądź nie, została stworzona z myśli i emocji grupy osób. W zależności od tego, czy tworzące egregor emocje były pozytywne, czy też negatywne – mogą występować właśnie egregory pozytywne, jak i negatywne. Ich niesamowitą cechą jest to, że mimo iż są to ożywione skupiska energii psycho-emocjonalnej, to potrafią one istnieć nawet kilkaset lat po śmierci ludzi, którzy je stworzyli. Dlatego też należy uważać jakie egregory się tworzy.

 

Źródło grafiki: crealiti.com, labwebdesigns.com